Sürdürülebilir Accoya Ahşabı, İzmir

ACCOYA DÜNYASIYLA TANIŞIN

Kapılar & Pencereler

Deck

Uygulamaları

Cephe

Uygulamaları

SÜRDÜRÜLEBİLİR

YÜKSEK PERFORMANSLI

AHŞAP

Pencereler, kapılar, giydirme, döşeme ve daha pek çok uygulama için idealdir.​

Accoya® ahşap, yüksek performanslı bir ahşaptır. Sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen yumuşak ağaçtan mamül Accoya®, ahşabın içine işleyip dönüştüren patentli, toksik olmayan bir asetilasyon işleminden geçer.

Sonuç: dayanıklılık, boyutsal kararlılık ve güzellik bakımından en iyi tropik sert ağaçları bile yakalayan, hatta ötesine geçen çevre dostu masif ahşap.

Accoya® ahşabı, Forest Stwerdship Council (FSC) dahil olmak üzere, sürdürülebilir kaynaklardan temin edilmektedir; ve büyük saygınlığa sahip McDonough Braungart Design Chemistry (MBDC) tarafından verilen Cradle to Cradle™ Gold sertifikasyonu gibi önde gelen çevresel referanslara sahiptir.

Accoya® ahşabı, iklim koşulları ne olursa olsun yıl boyu sorunsuz açılıp kapanmanın önem arz ettiği pencereler ve kapılar gibi zorlu uygulamalar için idealdir. Accoya®, ahşabın doğal güzelliğinin tercih edildiği ancak sürdürülebilirlik ve yüksek performansın çok büyük önem taşıdığı dış cephe kaplamaları için idealdir. Zemin kaplamalarında, ağaçların şu özelliklere sahip olması önem arz eder.

50 YIL GARANTİ

Tik ağacını bile geride bırakacak 50 yıl garanti kapsamı. Size huzur veren projeleriniz için iyi bir deneyim.

25 YIL GARANTİ

Zeminde veya tatlı suda 25 yıl garantili Accoya, onlarca yıl içinizin rahat etmesini sağlayan dayanıma sahiptir.

Sürdürülebilir Accoya Ahşabı, İzmir

50 YIL GARANTİ

Tik ağacını bile geride bırakacak 50 yıl garanti kapsamı. Size huzur veren projeleriniz için iyi bir deneyim.

25 YIL GARANTİ

Zeminde veya tatlı suda 25 yıl garantili Accoya, onlarca yıl içinizin rahat etmesini sağlayan dayanıma sahiptir.

SON DERECE KARARLI

Gözle görülür şekilde şişme, kaşıklanmama, bozulmama ve ahşabın deforme olmamasına karşı test edildi.

SON DERECE DAYANIKLI

Tüm iklim koşullarında zamana ve çürümemeye karşı çok dayanıklı.

OLAĞANÜSTÜ DAYANIKLILIK

1. Sınıf Dayanıklılık

Selüloz, ahşap için önemli bir yapısal bileşendir, ancak aynı zamanda birçok farklı böcek ve çürüme mantarı için önemli bir besin kaynağıdır, birçoğu için de iyi bir barınaktır. Küf, ahşabın kalitesini kaybetmesine neden olur – özellikle de dış cephelerde kullanıldığında ve neme maruz kaldığında; bu da kullanım ömrünü kısaltır.

Sahilevleri Özel Konut 

Accoya - Havuz İçi Uygulaması

Tek Kelimeyle En İyisi

Sınıf 1 olmasının gösterdiği gibi, bu, tek kelimeyle ahşapta mümkün olan en iyi dayanıklılık seviyesidir. Bazı ahşap türleri doğal olarak dayanıklılığa sahip olmakla birlikte, doğal sağlamlık değişken ve istikrarsız bir özellik olarak bilinir.

Accoya ahşabı ise istikrarlı bir dayanıklılığa sahiptir. Her üretim partisinin özellikleri, işlem sonrasında standart bilimsel ölçümlerle analiz edilmekte olup, tik ağacı dahil doğanın en dayanıklı ağaç türlerinin performansına eş, hatta bazı durumlarda daha fazla dayanıklılık sağlar.

Ayrıca, dayanıklı ağaçlar genelde yavaş büyüyen türlerden iken, Accoya, hızlı büyüyen, sürdürülebilir şekilde dikimi yapılabilen radiata çamından (pinus radiata) imal edilmektedir; Bu nedenle, yaşlı ormanlar Accoya üretmek için tehdit altında kalmazlar veya tüketilmezler.

UZUN HİZMET ÖMRÜ

Ahşap ticaret kurumu TRADA tarafından belirtilen asgari hizmet ömrü ile Accoya ahşabınızın on yıllarca tadını çıkartabilirsiniz.

HAŞERE BARİYERİ

Accoya, çok çeşitli haşereler ve böcekler (termitler dahil) tarafından sindirilemediğinden böcek saldırılarına ve hasara karşı son derece dirençlidir ve bu da saldırıya karşı etkili bir bariyer sağlar.

DAHA AZ GERİBİLDİRİM

Accoya’nın kararlılığı, kurulumda veya gelecekte ortaya çıkabilecek sorunların çok daha az riskli olmasını sağlar.

Uzun Hizmet Ömrü

Toprak üstü uygulamalarda 50 yıl ve toprak içinde veya tatlı suyla temas halinde 25 yıl garanti sunar.

Accoya ahşabı böcek saldırılarına karşı etkili bir bariyer oluşturur; mikroorganizmalar ve böcekler tarafından sindirilemez oluşu sebebiyle ahşaba ciddi zarar veren mantarlara daha dayanıklıdır ve neredeyse asla çürümez.

DOĞAL AHŞAP

Accoya, normal bir ağaçtır ve tıpkı diğer ahşaplar gibi doğal olarak hava alır.

KAPLAMALAR İÇİN İDEAL

Accoya ahşabında kaplamalar parlak görünür ve daha uzun süre dayanır.

DÜŞÜK BAKIM

Kolay ve sorunsuz bakım, uzun vadede zamandan ve paradan tasarruf sağlar.

ÇOKLU YÜZEYLER

Pürüzsüz, fırçalanmış ve kömürleşmiş gibi çok çeşitli dokulu yüzeylerle istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

Dayanıklılığın Önemli Olduğu Durumlarda…

Yoğun Trafikli Köprü: Bazı Avrupalı bağımsız araştırma kuruluşları, Accoya’nın bu projeye uygunluğunu test etmişlerdir. Sıkı test işlemlerinden sonra, boyutsal kararlılığı ve inanılmaz dayanıklılığı onu diğer türlerden birkaç boy daha yukarıya yerleştirmiş ve 1080 x 1400 mm’lik geniş kesitlerde lamine kaplama için uygun olduğu görülmüştür. Accoya ayrıca üstün UV direncine sahip olup toksik değildir ve sürdürülebilir bir şekilde yetiştirilen ağaçlardan üretilir. Bunlar Hollanda’nın Friesland şehrinden Proje Müdürü Sieds Hotinga’nın da dikkate aldığı noktalardır.

Kanal Kaplaması: Bazı ortamlar özellikle hırpalayıcıdır ancak pek azı ağacın toprağı geride tutması için kullanıldığı, suya, mikroplar açısından zengin toprağa ve en önemlisi de su üst çizgisinde havaya maruz kaldığı kanal setlerinden daha zorludur. Accoya tropikal sert ağaca bir alternatif olarak bu uygulamada benzersiz bir performans sunar.

Zemin Kaplaması: Ahşabın sıklıkla ıslak kaldığı, zemine yakın veya zeminle temas halinde bulunduğu zemin kaplaması gibi uygulamalar, etkili bir küf ve böcek engelleyici özelliğe sahip dayanıklı ahşap kullanımı gerektirmektedir. Asetilasyonun, kahverengi küf, beyaz küf ve yumuşak küfe karşı performansı önemli ölçüde artırdığı gözlemlenmiştir. Dünyanın birçok yerinde gerçekleştirilen birçok saha testi ve laboratuvar deneyiyle, Accoya ahşabının, ahşabı yok eden haşere hasarına karşı etkili bir engelleyici olduğu kanıtlanmıştır. Buna, birçok termit türüyle yapılan testler de dahildir.

BOYUTSAL MUKAVEMET

Bu noktada Accoya® ahşabın üstün boyutsal kararlılığı ve bunun, dış mekan uygulamalarında ahşap kullanırken neden önemli bir faktör olduğu konusunda size daha fazla bilgi vermek istiyoruz.

Boyutsal sabitlik, bir malzemenin çevresel değişimler söz konusu olduğunda kendi orijinal ebatlarını koruyabilme derecesi olarak tanımlanabilir. Birçok malzeme için sıcaklık ve nem kritik faktörlerdir.

 

Ahşap için, nemli veya ıslak koşullarda şişme, kuru ve sıcak koşullarda çekme istenmeyen sonuçlar doğurabilir: kapılar ve pencereler sıkışabilir veya içeri hava sızdırabilirler; ahşapta, haşerelerden kaynaklanan bozulma ve daha sık bakım döngülerine yol açabilecek eğilme veya bölünme gerçekleşebilir; yapılar istikrarsız hale gelebilir.

 

Accoya ahşabının üstün boyutsal mukavemeti (genleşme ve çekmeye karşı direnç) Tik, Sapele, Iroko ve Kızıl Ardıç dahil, dünyanın tüm iyi türleriyle aynıdır, hatta onları geride bırakır.

ÖZEL SİPARİŞ

ÖLÇÜLERİ

Özel sipariş ölçüleri, projenizi hayata geçirecek yaratıcı özgürlükler sağlar.

%100 GERİ DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

PVC, plastik kompozitler ve alüminyum gibi diğer malzemelerden farklı olarak çöp sahasına veya başka herhangi bir çevresel hasara katkıda bulunmazsınız.

DÜŞÜK C02 EMİSYONLARI

Accoya’nın düşük karbon ayak iziyle daha sağlıklı bir gezegen için karbon emisyonlarıyla mücadele edin.

TOKSİK İÇERMEZ

Accoya ahşabı içerisinde toksit içermeyen yapıya sahiptir. İnsanlar, evcil hayvanlar ve çevre için güvenlidir.

DÜNYA ÇAPINDA AKREDİTASYONLAR

En iyisini seçiyorsunuz. Accoya, benzer herhangi bir üründen daha iyi küresel çevre kimlik bilgilerine sahiptir.

Üstün Boyutsal Mukavemet

Accoya ahşabı, hem içten dışa hem de yüzeysel olarak (kalınlık ve genişlik) üstün boyutsal kararlılık sunmaktadır, yani minimum genleşme ve çekme derecesine sahiptir. Değişken nem koşullarıyla karşılaşılan uygulamalarda – hatta tatlı suyun içinde bile – güvenle kullanılabilir.

Testler, nem alımından kaynaklanan genleşmede %75 azalma tespit etmiştir. Fırın kurusundan suya doygun koşullara kadar, asetillenmiş ahşabın şişmesi ve çekmesi sadece minimum düzeydedir ve aslında tropik sert ahşaplardan daha iyidir.

Boyutsal Sabitliğin Avantajları

 •  Nemli koşullarda şişme ve sıkışma riskinin azalması

 •  Tüm hava koşullarında daha iyi oturan pencereler ve kapılar

 •  Daha az sıklıkta kaplama bakımı

 •  Çanaklaşma yapmayan kaplama

 •  Uzun yıllar dümdüz kalan zemin ve deck döşemeleri

 •  Uzatılmış bakım döngüleri

WATER-on-window-rain-performance-home-pa

Ekstrem Koşullar için Accoya

Accoya ahşabı, her türlü hava şartlarında uzatılmış süreler boyunca testlerden geçirilmiştir – yer üstünde, yer altında, tatlı suda – en ağır ve zorlu çevresel koşullarda bile dayanıklılığı kanıtlanmıştır. Uzun süre su altında kaldığında bile Accoya pencere çerçeveleri herhangi bir sıkışma olmadan, sorunsuz çalışır.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Size, Accoya® ahşabının çevreye son derece saygılı, gerçekten son teknoloji ürünü bir malzeme olduğunu göstermek istiyoruz.

Eğer dış mekan uygulamalarınızda ahşap kullanmak istiyor ve projelerinizin daha sürdürülebilir olabileceği, daha düşük karbon ayak izine ve daha yüksek enerji verimliliğine sahip olabileceği çözümler arıyorsanız, Accoya ahşap aradığınız çözüm olabilir.

Accoya ile Daha Yüksek “Leeds” ve “Breeam” Puanları

Yeşil bina sektöründe “LEED” ve “BREEAM”, bariz biçimde en katı ve uluslararası kabul görmüş sertifikalandırma sistemleridir. Her ikisi de, sürdürülebilir enerji, su ve malzeme kullanımını da içeren, inşaatla ilgili muhtelif çevresel göstergeleri esas alır.

Daha Fazla BREEAM Puanları

BREEAM, Kuzeybatı Avrupa’daki en önemli sürdürülebilir bina sistemidir. Yaşam döngüsü değerlendirmesi (LCA), düşük bakım, yenilikçi karakter ve sürdürülebilir kaynak kullanımına (her daim FSC veya PEFC) dayalı düşük çevresel etki sebebiyle Accoya uygulamaları, daha yüksek BREEAM Uluslararası puanları (MAN 5, MAT 1, MAT 3, Inn 1) elde eder.

En Güncel Leed Sürümünde Accoya İçin Daha Fazla Puan

Accoya, daha önceki (v2009) LEED BD+C sisteminde sürdürülebilir ahşap kaynak kullanımıyla (kredi MR 7) zaten ödüllendirilmiş olmakla birlikte, en güncel sürüm olan v4’te, şeffaf çevresel raporlama (LCA; EPD; karbon ayak izi), C2C Gold sertifikalandırma da içeren tehlikesiz çevresel profil ve hatta açık renk (ısı adası azaltımı) sayesinde Accoya uygulamaları daha da fazla puan kazandırıyor.

Sürdürülebilir Accoya® Evi Platin LEED Sertifikasyonu Kazandı

Accoya ahşabın yoğun kullanımıyla inşa edilen, ABD’nin en sürdürülebilir aile evlerinden biri, ABD Yeşil Bina Konseyi tarafından verilen en yüksek ödül olan platin seviyesinde LEED sertifikasına layık görüldü.

KAPLAMALAR

Eğer ahşap üzerindeki kaplamaların sık sık bakımının yapılması gerekliliği, yalnızca zaman bakımından değil ayrıca ilişkili çevresel etki bakımından da sizin için bir dezavantaj ise, Accoya® ahşabın sunduğu kaplama performansı avantajlarını çok beğeneceksiniz.

Üstün Kaplama Performansı

Accoya ahşabının üstün kaplama performansı, öncelikle olağanüstü boyutsal sabitliğinden kaynaklanmaktadır. Bu, başlıca boyama sistemlerinin Accoya’da oldukça iyileştirilmiş bir performansla etkin bir şekilde kullanılabileceği anlamına gelmektedir.

Boyutsal Sabitlik ve Kaplamalar

Accoya ahşabı ile şişme ve çekme %70-80 oranında azaltılmakta ve sonuçta boyaların daha iyi tutunmasını sağlayan daha istikrarlı bir yüzey elde edilmektedir. Boyutsal olarak sabit ahşap, boya ve diğer film oluşturan kaplamalar genişleme, daralma döngülerine maruz kalmadığından, boya ömrünü artırır. Nihayetinde, elde edilen sonuç, azaltılmış bakım sıklığı ve aşağıdaki avantajlardır:

 • Ahşabın bakımı için daha az zaman harcanması

 • Kaplama bakım maliyetlerinin azaltılması

 • Ahşabın tüm kullanım ömrü boyunca toplamda daha az kaplama malzemesi kullanılması

 • Çevreye daha az etkisinin olması.

ACCOYA ASETİLASYON SÜRECİ

Accoya, 80 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanındaki bilim insanları tarafından üzerinde çalışılan bir teknik olan asetile ahşap teknolojisine dayalıdır.

 

Ahşabı iyileştirmeye yönelik bu yöntemin, uzun zamandır diğer yöntemleri değerlendirmede faydalanılan "altın standart" olarak kullanılacak derecede üstün performans ortaya koyduğu kanıtlanmıştır.

Tüm malzemelerin fiziksel özellikleri, sahip oldukları kimyasal yapıya göre belirlenir. Ahşap, "serbest hidroksiller" olarak adlandırılan kimyasal grubu bünyesinde bolca barındırır. Serbest hidroksil grupları, ahşabın maruz kaldığı iklim koşullarındaki değişikliklere göre suyu emer veya salar. 

 

Ahşabın kabarmasının ve çekmesinin temel nedeni budur. Ayrıca ahşabın enzimler tarafından sindirilmesinin de serbest hidroksil alanlarından başladığına inanılmaktadır; ahşabın çürümeye meyilli olmasının başlıca nedenlerinden biri de budur.

Asetilasyon, ahşap bünyesindeki serbest hidroksilleri asetil gruplarına dönüştürür. Bu, ahşabı asetik asitten (seyreltik formda sirke) gelen asetik anhidrit ile reaksiyona sokarak gerçekleştirilir. 

 

Serbest hidroksil grubu bir asetil grubuna dönüştürüldüğünde, ahşabın su emme kabiliyeti önemli ölçüde azalarak ahşap boyutsal açıdan daha kararlı ve son derece dayanıklı hale gelir.

Asetil grupları tüm ahşap türlerinde zaten doğal olarak bulunurlar. Yani üretim sürecinde ahşaba, zaten bünyesinde bulunmayan hiçbir şey eklenmez.

Nihai ürün olan Accoya® ahşap, çevreye toksin eklemez. Ahşabın yalnızca kimyasal içeriğini değiştirmeye kıyasla, onun kimyasal yapısını değiştirmenin etkisi, kaynak türlerinden çok daha üstün bir nihai ürün ortaya çıkarmasıdır.

Accoya ahşap tam kesitten modifiye edilirken, neredeyse tüm diğer işleme yöntemleri yalnızca ahşabın içine kimyasallar (yağlar, amonyak veya metal bileşikleri gibi) katarak dayanıklılığı bir dereceye kadar iyileştirirler ancak boyutsal kararlılık bakımından bir iyileşme sağlamazlar.

SERTİFİKALAR

Kataloglara göz atın...

 • Black Instagram Icon
 • Black Facebook Icon
 • Black Twitter Icon
 • Siyah LinkedIn Simge